Jei pastebėjote, kad jūsų nešiojamajame kompiuteryje trūksta darbinės atminties, tuomet jums gali būti reikalingas kompiuterio RAM atnaujinimas. Nešiojamų kompiuterių darbinė atmintis dažnai būna integruota, todėl jei reikia papildomos nešiojamojo kompiuterio RAM, rekomenduojame kreiptis į profesionalus. Nešiojamų kompiuterių, planšetinių kompiuterių ir telefonų taisykloje LaptopFix.lt atnaujinimas kompiuterio RAM atliekamas greitai, kokybiškai ir už prieinamą kainą!
RAM (laisvosios kreipties atmintis, angl. Random Access Memory) tai kompiuterio trumpalaikė atmintis, kuri saugo duomenis, kuriuos procesorius naudoja tam tikru esamuoju laiku. Jūsų kompiuteris gali pasiekti RAM atmintį daug greičiau nei duomenis iš kietojo disko, SSD ar kitos ilgalaikės atminties, todėl RAM talpa yra labai svarbi sistemos veikimui. Šitaip, vadinamieji kompiuterio ramai nėra tas pats kas kietojo disko atmintis – RAM atminties paskirtis yra leisti greitai pasiekti ir apdoroti duomenis, kurių reikia įrenginiui.
Kiekvienas kompiuterinis įrenginys, neatsižvelgiant į tai, ar tai yra stacionarus arba nešiojamas kompiuteris (su „Windows“, „MacOS“ ar „Linux“ operacinėmis sistemomis), planšetinis kompiuteris, išmanusis telefonas (su „Android“ arba „iOS“) ar kiti įrenginiai, tokie kaip išmanusis televizorius, turi RAM. Beveik visi šie įrenginiai turi ir ilgalaikio duomenų saugojimo galimybes, bet duomenys, kuriuos reikia greitai pasiekti, saugomi RAM atmintyje. Svarbu paminėti, kad RAM yra trumpalaikė atmintis, kuri ištrinama, kai įrenginys yra išjungiamas.
Kompiuteryje RAM funkcijuoja kaip darbastalis, ant kurio laikote viską, ką reikia greitai pasiekti. Duomenys, kurių nenaudojate dažnai arba norite išsaugoti vėlesniam naudojimui, saugomi kietajame diske, jūsų įrenginyje arba debesyje. Darbinė RAM atmintis gali apdoroti duomenis daug greičiau nei duomenis iš kietojo disko – nuo dvidešimt iki šimto kartų greičiau, priklausomai nuo konkretaus techninio įrenginio ir užduoties.
Kaip konkrečiai veikia stacionaraus kompiuterio arba nešiojamojo kompiuterio RAM? Siekdamos atlikti specifinę užduotį, kompiuterių operacinės sistemos įkelia duomenis iš kietojo disko į RAM, kad juos apdorotų. Po to, kai kompiuteris baigia dirbti su šiais duomenimis aktyviai, jis juos grąžina atgal į ilgalaikę saugykla. Šis procesas atrodo taip:
Kai atidarote programą, pavyzdžiui, Microsoft Word, kompiuteris ją įkelia į savo RAM. Jei atidarote dokumentą, kurį jau išsaugojote anksčiau, jis taip pat įkeliamas į RAM. Tai reiškia, kad kuo daugiau programų ar dokumentų atidarote, tuo daugiau RAM naudojate. Kai RAM tampa perpildyta, kompiuteris pradeda naudoti kietąjį diską kaip laikiną atmintį, o tai daug lėčiau nei RAM. Todėl, jei jūsų kompiuteris veikia lėtai, vienas iš galimų sprendimų gali būti RAM atminties padidinimas.
RAM atnaujinimas gali būti ypač naudingas, jei dažnai dirbate su didelėmis bylomis, tokiomis kaip video, arba jei dažnai atidarote daug programų vienu metu. Tačiau prieš perkant daugiau RAM, verta patikrinti, ar jūsų kompiuteris gali priimti daugiau RAM. Tai galima padaryti peržiūrėjus kompiuterio technines specifikacijas arba naudojant specialią programą.
Jei nuspręsite, kad norite padidinti RAM atmintį, būkite atidūs perkant naują RAM. RAM atminties moduliai yra skirtingų tipų ir jie nėra universaliai suderinami. Priklauso nuo jūsų kompiuterio modelio, kokio tipo RAM jis gali priimti.
Prieš atnaujindami RAM, visada verta išbandyti kitus būdus, kuriais galima pagerinti kompiuterio našumą. Pavyzdžiui, galite išvalyti laikinąsias bylas, atnaujinti programinę įrangą, uždaryti nereikalingas programas arba patikrinti dėl kenkėjiškos programinės įrangos.
Kompiuterio veikimo sparta tiesiogiai priklauso nuo turimos RAM atminties. Jei jūsų įrenginys sensta, gali prireikti atnaujinti RAM ar kitas technines detales. Kiekviena atverta programa (įskaitant interneto naršyklės skirtukus) naudoja dalį RAM atminties. RAM trūkumas gali sukelti kompiuterio darbo sulėtėjimą. Technine prasme, kai apdorojimui reikalingi duomenys viršija turimą RAM atminties kiekį, operacinė sistema priversta perkelti dalį duomenų į kietąjį diską. Grįžus prie minėtos programos, reikia iš kietojo disko perkelti atgal duomenis į RAM, kas gali užtrukti ir lėtinti darbą.
Reikalingas RAM kiekis priklauso nuo jūsų naudojamų programų, kiek jų atidarote vienu metu, ir kokio darbo greičio jums reikia. Jei pastebite, kad jūsų kompiuteris dirba lėčiau, tai gali reikšti, kad jums reikia daugiau RAM. Dažniausiai kompiuteriuose naudojamos 4GB, 8GB, 16GB ir 32GB RAM:
Svarbu paminėti, kad RAM atmintis būna kelių rūšių. Devintojo dešimtmečio pabaigoje ir 2000-ųjų pradžioje pagrindinės RAM rūšys buvo SRAM (statinė RAM), DRAM (dinaminė RAM) ir SDRAM (sinchroninė dinaminė RAM). Šiuo metu dažniausiai naudojama RAM rūšis yra DDR-SDRAM, kitaip tariant, dvigubos duomenų spartos sinchroninė dinaminė atsitiktinės prieigos atmintis. Ji yra suskirstyta į DDR2, DDR3, DDR4 ir net DDR5 atminties modulius.
Dauguma kompiuterių šiandien naudoja DDR4 RAM atmintį, kuri taip pat būna kelių tipų ir greičių. Dažniausiai šios atminties moduliai dirba 2400 MHz arba didesniu greičiu. Kuo didesnė jūsų RAM atminties MHz reikšmė, tuo greičiau ji veikia.
RAM atminties stoka gali sukelti ne tik kompiuterio darbo sulėtėjimą, bet ir stabilumo problemas. Jei esate toks vartotojas, kuris atidaro daug skirtukų naršyklėje arba naudoja daug programų, kurios intensyviai naudoja atmintį, pridėti daugiau RAM gali padėti jūsų sistemai veikti sklandžiau.
RAM kaina gali labai skirtis priklausomai nuo atminties apimties, tipo, greičio ir gamintojo. Pavyzdžiui, 8GB RAM modulis paprastai kainuoja apie 40 eurų, tačiau kaina gali skirtis priklausomai nuo prekės ženklo. Taip pat kaina gali skirtis priklausomai nuo to, iš kokio pardavėjo perkate RAM. Pirkdami naudotą RAM, galite sutaupyti, bet yra rizika, kad RAM gali būti pažeista.
Jei jūsų kompiuteryje yra vietos papildomam RAM moduliui, tai gali užtrukti tik 5-10 minučių. Tačiau daugelyje nešiojamųjų kompiuterių RAM yra prilituota prie pagrindinės plokštės, todėl pridėti daugiau RAM gali būti sudėtinga – tokiais atvejais geriausia kreiptis į specialistus. Kiek tai užtrunks, priklauso nuo konkretaus atvejo.